10 pytań o jogę nidrę, których może nie chciałaś zadać, ale zadali je inni
1.Co to takiego ta joga nidra?
Joga nidra to prosty i łatwy sposób odpoczynku. Przez joginów jest nazywany jogicznym snem, ale bądźmy szczere - czy to komuś coś mówi? Więc wyobraź sobie, że to jest taki czas, kiedy nie zajmujesz się niczym innym, otacza cię cisza i głos, który spokojnie do ciebie mówi. Twoje ciało jest w bezruchu, a twoje myśli zostawiają cię w spokoju.
2. Nie lubię jogi - czy to kolejny rodzaj jogi?
Jeśli obawiasz się, że musisz wbić się w legginsy, rozłożyć matę, spocić się i mieć poczucie, że twoje ciało nie jest wystarczająco mocne, żeby wykonać wszystko tak, jak nauczycielka - mam wspaniałą wiadomość! Żadnego wysiłku, żadnego bólu. Jeśli znasz jogę - pomyśl o shavasanie na koniec. Jeśli nie znasz - pomyśl o wygodnej pozycji w bezruchu, kiedy nic nie musisz. A odpowiadając na pytanie - tak, to ciągle jest joga :)
3. Czy to jest trudne?
To moja ulubiona część! Bo joga nidra jest tak przyjemna i łatwa, że aż głupio ;) To, co robisz w czasie sesji to leżysz, słuchasz i robisz NIC. A jeśli uśniesz - pięknych snów! Twoja podświadomość i tak wie, co robić. Zero wyrzutów sumienia!
4. Czego się spodziewać po praktyce jogi nidry?
Jogini twierdzą, że 45 minut jogi nidry jest tak regenerujące, jak trzy godziny snu. Ale nie, to nie oznacza że będziesz mieć potem problemy z zaśnięciem - wręcz przeciwnie! Joga nidra to dla bardzo wielu osób jedna z najbardziej relaksujących praktyk, jakich doświadczyli. Więc spodziewaj się spokoju i głębokiego odpoczynku. I spodziewają się, że czym regularniejsza będzie twoja praktyka, tym wyraźniejsze efekty.
5. Co się dzieje w czasie jogi nidry?
W czasie praktyki jogi nidry w bardzo prosty sposób możemy wejść w cudowny stan niedziałania. To moment, w którym możemy się głęboko odprężyć - do tego stopnia, że doświadczenie ciała i umysłu może całkowicie zniknąć. Oczywiście na jakiś czas, w każdej chwili możesz wrócić z tej cudownej wycieczki! Ale wrócisz zregenerowana i z nową siłą.
6. Czy to jest jakaś nowość?
Joga nidra to nic nowego. Ludzkość zna i korzysta z niej od wieków. To nie jest chwilowa moda albo najnowsze odkrycie. Nic z tych rzeczy. To praktyka, która jest z ludzkością bardzo, bardzo długo. Jest sprawdzona przez mądrość naszych przodków i współczesną naukę.
7. Jak długo trwa sesja jogi nidry?
Sesja jogi nidry trwa od 10 minut do godziny. Ale co najważniejsze - nawet krótka sesja (dużo krótsza od odcinka serialu na Netflixie!) pozwala na niezwykłą regenerację naszej energii.
8. Jak często powinnam praktykować jogę nidrę?
Praktykuj tak często, jak chcesz i jak możesz. Pamiętaj, że to ma być twoje wsparcie, a nie kolejne obciążenie. Jeśli praktykujesz rzadziej, niż byś chciała - zaakceptuj to, że tak teraz jest. Daj sobie szansę wykorzystania tego odpoczynku zamiast zamartwiania się, że nie praktykujesz częściej. Ciesz się tym, co masz. Niezależnie od tego, czy praktykujesz raz na jakiś czas, codziennie czy dwa razy dziennie. Jesteś w takim a nie innym momencie życia i masz takie a nie inne możliwości. Cokolwiek to zawsze więcej, niż nic! Doceń się za to, co robisz!
9. Czy efekty jogi nidry są naprawdę tak spektakularne, czy to jakaś ściema?
Jest wiele badań dokumentujący niezwykły wpływ jogi nidry na nasze zdrowie, ale przytoczę tylko jedno z nich. W badaniu z 2014 roku opublikowanym w International Journal of Yoga Therapy wzięły udział kobiety, które były ofiarami przemocy seksualnej. Praktykowały one jogę nidrę przez 10 tygodni. Po tym czasie ich sen się poprawił, zmniejszyły się ich napięcia ciała, umiały sobie lepiej radzić z natrętnymi myślami, stresem i czuły się zwyczajnie bardziej radosne. Wygląda na to, że starożytni jogini bardzo dobrze wiedzieli, jak wymyślić tę medytacyjną drzemkę.
10. Co zyskam dzięki jodze nidrze?
A gdybym powiedziała ci, że poznasz najważniejszą dla siebie osobę na świecie? To ty tam w środku, która tam zawsze jesteś i czekasz na siebie. Nie potrzebujesz autorytetow, ekspertów ani mędrców, potrzebujesz siebie - prawdziwej, dzikiej. Bo jesteś czymś więcej, niż tylko umysłem i ciałem.